آسیب تنیس البو و درد آرنج

آسیب تنیس البو و درد آرنج (lateral epicondylitis) یک بیماری دردناک است که وقتی که تاندون های آرنج، معمولا به خاطر حرکات مکرر مچ دست و بازو، بیش از حد مورد فشار قرار می گیرند رخ می دهد.

علی غم نام آن، ورزشکاران تنها افرادی نیستند که دچار آرنج تنیس بازان می شوند.

لوله کشی، نقاشی، نجاری و قصابی مشاغل دیگری هستند که فرد باید درهنگام کارکردن انواع حرکاتی  را انجام دهد که می تواند موجب مشکل تنیس البو و درد آرنج می شود.

درد آرنج و تنیس البو عمدتا در جایی اتقاق می افتد که تاندون ماهیچه ساعد شما به یک برآمادگی استخوانی در خارج از آرنج شما متصل می شود.

درد همچنین می تواند به ساعد و مچ دست یا بازو شما گسترش یابد.

استراحت و دارو های مسکن بدون نسخه اغلب به کاهش درد آرنج تنیس البو کمک می کند.

اگر درمان های محافظه کارانه نتوانند به شما کمک کنند و یا اگر این درد موجب ناتوانی شما شده است، پزشک شما ممکن است عمل جراحی را پیشنهاد کند.

علت درد آرنج و علایم آن چیست؟

درد آرنج ناشی از تنیس البو ممکن است به ساعد و مچ دستتان نیز گسترش یابد. درد و ضعف ممکن است انجام کار های زیر را برایتان دشوار کند:

 • تکان دادن دست ها یا گرفتن یک شی
 • چرخاندن دستگیره
 • نگه داشتن فنجان قهوه

چه زمان باید به پزشک یا فیزیوتراپیست مراجعه کنید

آسیب تنیس البو و درد آرنج

اگر استراحت، استفاده از یخ و استفاده از مسکن هایی که نیاز به تجویز پزشک ندارند، درد شما را کاهش نداد با پزشک و یا فیزیوتراپیست خود مشورت کنید.

علت درد آرنج

تنیس البو آسیبی است که به علت استفاده ی بیش از حد و کشیدگی عضله به وجود می آید.

علت انقباض های مکرر عضلات ساعد هنگام راست کردن و بالا بردن دست و مچ دست است.

حرکات مکرر و وارد شدن استرس به بافت ها ممکن است باعث ایجاد یک سری پارگی های کوچک در تاندون هایی شود که عضلات ساعد را به برآمدگی استخوان در خارج از آرنج متصل می کند.

همانطور که از نام آن پیداست، بازی تنیس – به ویژه استفاده مکرر از ضربه ی بک هند با تکنیک نامناسب – یکی از علت های احتمالی آسیب آرنج تنیس بازان است.

آسیب تنیس البو و درد آرنج

با این حال، بسیاری از دیگر حرکات شایع  بازو ممکن است باعث درد آرنج و تنیس البو شوند، از جمله:

 • استفاده از ابزار لوله کشی
 • نقاشی و رنگ آمیزی
 • پیچ خوردن دست به هنگام رانندگی
 • برش دادن مواد هنگام آشپزی، به ویژه گوشت
 • استفاده ی مکرر از موس کامپیوتر

عوامل خطرزا

عواملی که ممکن است ریسک دچار شدن به این مشکل را بیشتر کند، شامل موارد زیر هستند:

 • سن. درحالی که آسیب آرنج تنیس بازان می تواند در تمام سنین اتفاق می افتد، اما بیشتر در سنین بین ۳۰ تا ۵۰ سال اتفاق می افتد.
 • شغل. مردمی که شغل هایی دارند که درآن باید حرکات تکراری مچ دست و بازوها را انجام می دهند ممکن است که دچار آسیب آرنج و تنیس البو شوند. برای مثال لوله کشان، نقاشان، نجاران، قصابان و آشپز ها.
 • ورزش های خاص. شرکت در بازی هایی که با راکت انجام می شود، خطر دچار شدن به آرنج تنیس بازان را افزایش می دهد، به خصوص اگر از تکنیک های نادرستی برای ضربه زدن استفاده کنید.

تشخیص درد آرنج و تنیس البو

در طول معاینه فیزیکی، فیزیوترابیست شما ممکن است به ناحیه آسیب دیده فشار وارد کند یا از شما بخواهد که آرنج، مچ دست و انگشتانتان را در جهت های مختلف حرکت دهید.

در بسیاری از موارد، سوابق پزشکی و معاینه ی فیزیکی اطلاعات کافی را برای تشخیص تنیس البو برای پزشک شما فراهم می کند.

اما اگر پزشک شما مشکوک باشد که چیز دیگری باعث ایجاد علائم شما شده است، ممکن است عکس برداری اشعه ایکس یا سایر انواع آزمایش های تصویربرداری را پیشنهاد کند.

درمان درد آرنج

تنیس البو اغلب خود به خود بهتر می شود.

اما اگر داروهای مسکن درد و دیگر اقدامات مراقبت از خود برایتان کارساز نباشد، پزشک شما ممکن است فیزیوتراپی را پیشنهاد کند.

موارد حاد آسیب آرنج تنیس بازان ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشد.

معالجه درد آرنج بدون دارو

اگر مشکل شما مربوط به بازی تنیس باشد، پزشک ممکن است پیشنهاد کند که متخصصان، تکنیکی که برای حرکات بازی تنیس بکار می برید.

اگر حرکاتی که مربوط به شغل تان است را ارزیابی کنند و بهترین اقداماتی که می توانید برای کاهش فشار بر روی بافت های آسیب دیده تان انجام دهید را مشخص کنند.

یک فیزیوتراپیست می تواند تمریناتی را به شما آموزش دهد تا شما با انجام آنها به تدریج ماهیچه های خود، بخصوص ماهیچه های ساعدتان را بکشید و تقویت کنید.

خصوصا تمرینات اکسنتریکی (انقباض برون گرا یا انقباض اکسنتریک موقعی است که عضله طویل و کشیده می شود) که شامل پایین آوردن آهسته ی مچ دست پس از بالا بردن آن باشند، بسیار مفید هستند.

ساعد بند یا استرپ میتواند فشار روی بافت آسیب دیده را کاهش دهد.

جراحی یا سایر روش های درمانی

مگنت درمانی با ایجادتعادل یونی و مغناطیسی سرعت ترمیم بافت آرنج را بالا برده و منجر به بهبود سریعتر تنیس البو می شود.
همچنین به وسیله دستگاه های لیزر پرتوان ، اولتراسوند ، الکتروتراپی ، شاک ویو ، کینزیوتیبینگ و… به بهبود هرچه سریعتر و منجر به ترمیم سریعتر بافت می شود.

تزریقات. پزشک شما ممکن است تزریق پلاسمای غنی از پلاکت، بوتاکس یا برخی از نوع تحریک کننده ها (پرولوتراپی) را به تاندون آسیب دیده تزریق کند.

سوزن خشک – که در آن یک سوزن تاندون آسیب دیده را در چندین نقطه طب سوزنی می کند_ نیز می تواند مفید باشد.

تنوتومی (تاندون آشیل) التراسونیک (روش TENEX). در این روش که در آن از فراصوت استفاده می شود، پزشک یک سوزن مخصوص را از طریق پوست به قسمت آسیب دیده ی تاندون وارد می کند.

انرژی التراسونیک سوزن را به سرعت به لرزه در می آورد که موجب می شود تا بافت آسیب دیده مایع شود و بتوان آن را از طریق ساکشن خارج کرد.

عمل جراحی. اگر مشکل شما پس از شش تا ۱۲ ماه درمان های گسترده ی غیرجراحی بهبود نیابد، ممکن است برای از بین بردن بافت آسیب دیده ، نیاز به عمل جراحی پیدا کنید.

این نوع از جراحی ها را می توان از طریق برش بزرگ یا از طریق چند برش کوچک انجام داد.

تمرینات توانبخشی برای بازتوانی و بهبود اهمیت زیادی دارند.

دکتر مسعود اعتدالی

نماینده رسمی انجمن علمی کایروپراکتیک ایران

دکترای کایروپراکتیک (علم تطبیق وتنظیم ستون فقرات)

پیشگیری و درمان طبیعی

ناراحتی های ستون فقرات و مفاصل

دارای بوردهای سراسری و ایالتی از آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *