درمان خار پاشنه با شاک ویو تراپی | بهترین متخصص کایروپراکتیک | دکتر مسعود اعتدالی

شاک ویو تراپی خار پاشنه یا (ESWT) روش درمانی جدیدی است.

درمان خار پاشنه با شاک ویو تراپی | که در آن این روش با استفاده از امواج صوتی پر قدرت، درد و التهاب ناشی از خار پاشنه کاهش می‌یابد. شوک ویو یا موج شوکی نوعی موج قوی ولی بسیار کوتاه مدت است. مثال‌هایی از این نوع موج‌های شوکی، موج ایجاد شده در هنگام رعد و یا موج ایجاد شده در هنگام شکسته شدن دیوار صوتی توسط هواپیما است.

خار پاشنه چیست؟

خار پاشنه در واقع یک زائده استخوانی است که به دلیل رسوب کلسیم، در قسمت استخوان پاشنه پا به وجود می‌آید، فرایندی که معمولا طی چند ماه رخ می‌دهد. این بیماری اغلب به علت کشیدگی عضلات و رباط‌های پا، کشش پلانتار فاسیا، و تکرار پاره شدن غشای پاشنه استخوانی اتفاق می‌افتد.

علت و علائم خار پاشنه چیست؟

افرادی که به خار پاشنه دچار هستند در ناحیه زیر پای خود، مخصوصا در زیر قسمت جلویی پاشنه احساس درد و سوزش کف پا دارند. این افراد اغلب درد پاشنه پا دارند. درد خار پاشنه از ناحیه پاشنه پا شروع شده و به سمت ناحیه کمان پا می‌رود.

برخی از دلایل خار پاشنه عبارتند از:

 1. سن
 2. تمرینات شدید
 3. کفش نامناسب
 4. اضافه وزن

شاک ویو تراپی بهترین روش برای درمان خار پاشنه است.

برای درمان خار پاشنه روش‌های درمانی متفاوتی وجود دارد که یکی از بهترین راهکارها استفاده از شاک ویو تراپی است. دستگاه شاک ویو تراپی با استفاده از امواج مافوق صوت (Ultra Sonic) درمان موثری را جهت رفع این عارضه ارائه می‌دهد.

نحوه عملکرد دستگاه شاک ویو تراپی

تکنولوژی این سیستم بسیار شبیه آن چیزی است که در دستگاه های سنگ شکن کلیه استفاده می‌شود. امواج شاک ویو در واقع امواجی مافوق صوت هستند که دارای انرژی بالایی می‌باشند و از طریق افزایش خون رسانی به بافت صدمه دیده و تاثیرات میکروترومایی موجب تسریع در روند درمان و بهبودی بافت می‌شوند.

به نظر می‌رسد مکانیسم اثر شاک ویو برای خار پاشنه ایجاد پارگی‌های بسیار ریز میکروسکوپی در بافت مربوطه بر اثر ضربه شدید موج شوکی است.

این پارگی‌های ظریف موجب آزاد شدن موادی از بافت می‌شوند. این مواد به نوبه خود موجب افزایش مویرگ‌های بافت و انتقال سلول های ترمیم کننده از طرف بدن به محل آسیب دیده میگردد. بدین وسیله روند ترمیم و بهبودی در بافت مربوطه فعال می‌شود.

درمان خار پاشنه با شاک ویو تراپی | بهترین متخصص کایروپراکتیک | دکتر مسعود اعتدالی

صفحه ی رسمی اینستاگرام دکتر مسعود اعتدالی – بهترین متخصص کایروپراکتیک را دنبال کنید.

موارد کاربرد شاک ویو در فیزیوتراپی:

 1. خار پاشنه (Heel spure)
 2. درمان تنیس البو (Tennis Elbow)
 3. درد و بی حرکتی شانه
 4. درد ناحیه کمر
 5. درد تاندون آشیل
 6. کشیدگی تاندون کشکک زانو
 7. انبساط عضلانی
 8. درد کشاله ران
 9. درد لگن

موارد جوش نخوردن استخوان یا تاخیر در جوش خوردن

البته لازم به ذکر است که این درمان معمولا به عنوان اولین روش درمانی در این بیماری ها به کار نمی‌رود و در صورت عدم نتیجه گرفتن از سایر روشهای درمانی معمول می‌تواند کمک شایانی به بهبود درد و ناتوانی بیمار نماید.

درمان خار پاشنه با شاک ویو تراپی

خار پاشنه در اصل یک اختلال ارتوپدی می‌باشد که در نتیجه التهاب plantar fascia (نواری که استخوان پاشنه و انگشتان پا را به هم متصل می‌کند) و از دست دادن انعطاف پذیری آن رخ می‌دهد. در این ناحیه، یک بر آمدگی استخوانی به شکل خار تشکیل می‌شود.

برای شروع درمان خار پاشنه با شاک ویو ابتدا به کمک معاینه فیزیکی یا سونوگرافی، ناحیه آسیب دیده و دردناک مشخص خواهد شد. سپس پزشک منطقه درمانی را مشخص نموده و ژل تماسی را بر روی ناحیه اعمال می‌کند.

پزشک به کمک ابزار دستی امواج شاک ویو را به آرامی بر روی ژل، به نحوی که امواج مماس با سطح آسیب دیده است، قرار می‌دهد. این درمان تنها چند دقیقه طول می‌کشد و بعد از گذشت چند روز، کاهش درد در پاشنه پا احساس خواهد شد. معمولا بین ۲ تا ۳ جلسه، بیماران می‌توانند برای درمان خار پاشنه اقدام کنند.

شاک ویو تراپی خار پاشنه چگونه انجام میشود؟

معمولا هر بیمار بر اساس نوع بیماری، مدت و شدت آن به ۳ تا ۱۰ جلسه درمان نیاز دارد و تداوم آن بسیار مهم می‌باشد. اکثر موارد نتایج بعد از ۲ تا ۳ جلسه نمایان می‌شود ولی ممکن است بیمار بهبود و کاهش درد را در همان جلسه ابتدایی احساس نماید.

هنگام شوک ویو درمانی فیزیوتراپیست ، پروب (اپلیکاتور) دستگاه را بر روی پوست محل درمان قرار می دهد. (محل درمان قبلا به ژل اولتراسونیک آغشته شده است) و از طریق آن امواج صوتی پرقدرت را به درون بدن می فرستد.

فرایند درمان بین ۱۰ الی ۲۰ دقیقه طول می کشد. گاهی ضمن درمان و پس از آن بیمار در محل اعمال شوک احساس درد و ناراحتی می‌نماید. معمولا این درد در ۲۴ ساعت اول بتدریج از بین می‌رود.

برخی از بیماران شروع علائم بهبودی را روز بعد از اعمال اولین جلسه شوک ویو گزارش می‌کنند. ولی معمولا برای بدست آوردن حداکثر تاثیر درمانی نیاز به گذشت ۶-۸ هفته وجود دارد. و غالبا ۲ تا ۶ جلسه درمانی شوک ویو کافی است. توصیه می‌شود که بیماران تا ۴۸ ساعت از فعالیت فیزیکی، بخصوص در نواحی تحت درمان خودداری کنند.

عوارض شاک ویو تراپی خار پاشنه

به طور کلی شاک ویو تراپی یک روش تهاجمی و کاملا بی‌خطر است و عوارض جانبی خاصی ندارد. با این وجود ممکن است در طول درمان یا پس از درمان شاهد علائم زیر باشید:

 • در طول درمان شاک ویو کمی درد را تجربه خواهید کرد ولی این درد قابل تحمل است.
 • پس از درمان، ممکن است در محل درمان کمی قرمزی، کبودی، تورم و بی حسی تجربه کنید. این عوارض جانبی باید ظرف یک هفته و قبل از درمان بعدی برطرف شوند.

معاینه قبل از شروع درمان بسیار مهم است. زیرا در صورت وجود مواردی مانند تومور سرطانی بدخیم، اختلال گردش خون و عفونت در محل پاشنه پا، درمان شاک ویو به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

سایر روشهای پیشگری و درمان غیرجراحی

برخی دیگر از روش‌هایی که می‌تواند در پیشگیری و درمان بیماری خار پاشنه موثر و مفید باشند عبارتند از:

 1. استراحت
 2. کاهش وزن
 3. پد پاشنه و یا کفی طبی
 4. کفش طبی و چسب‌های ورزشی
 5. مصرف چربی‌ها را کمتر کنید
 6. ویتامین C بیشتری مصرف کنید

صفحه ی رسمی اینستاگرام دکتر مسعود اعتدالی – بهترین متخصص کایروپراکتیک را دنبال کنید.


مطالب پیشنهادی دکتر مسعود اعتدالی (بهترین متخصص کایروپراکتیک):

راه‌های تشخیص خار پاشنه

عوامل و علائم خار پاشنه

علت بروز خار پاشنه پا

درمان مشکلات تاندون، عضله و مفصل با شاک ویو تراپی

کاربردها و مراحل درمان شاک ویو تراپی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *