درمان مشکلات تاندون، عضله و مفصل با شاک ویو تراپی | بهترین متخصص کایروپراکتیک | دکتر مسعود اعتدالی

شاک ویو تراپی یک روش بی خطر و غیر تهاجمی است.

این روش می‌تواند در درمان مشکلات تاندون، عضله و مفصل مؤثر باشد. این روش جایگزین مناسبی برای تزریق آستروئید و عمل جراحی خواهد بود.

دستگاه شاک ویو امواجی پر انرژی ایجاد کرده و آن‌ها را به سمت بافت های آسیب دیده هدایت می‌کند. این امواج اثرات درمان خواهند داشت. امواج ایجاد شده از نوع مکانیکی بوده و الکتریکی نیستند. امواج مکانیکی می‌توانند التهاب در ناحیه را از بین ببرند. همچنین جریان خون منطقه را افزایش می‌دهند که منجر به تسریع روند طبیعی بهبودی در بدن خواهد شد. این امواج می‌توانند بافت های آسیب دیده و کلسیفیکاسیون های ایجاد شده را نیز از بین ببرند.

شاک ویو تراپی روند طبیعی بهبودی در بدن را تحریک کرده و مدت زمان بهبودی را کاهش می‌دهد. این روش برای درمان عارضه‌های مزمن، عارضه‌های عود کننده و عارضه‌هایی که نسبت به روش‌های درمانی سنتی پاسخی نداده‌اند مناسب خواهد بود.

شاک ویو تراپی چه چیزی را درمان می‌کند؟

شاک ویو تراپی می‌تواند برای طیف وسیعی از مشکلات مزمن تاندونی مؤثر باشد. در زیر به برخی از عارضه‌های قابل درمان با شاک ویو تراپی اشاره خواهیم کرد:

 1. فاسئیت پلانتار (درد در قوس کف پا)
 2. اپی کوندیلیت جانبی (آرنج تنیسورها)
 3. تاندونیت پاتلار (زانوی پرش کاران)
 4. تاندونیت آشیل (درد پاشنه)
 5. سندرم درد تروکانتر بزرگ (درد در کناره‌ی لگن)
 6. تاندونیت پروگزیمال همسترینگ
 7. زانو درد
 8. آرنج تنیس بازان
 9. درد شانه
 10. بسیاری از دردهای مفصلی

مزایای شاک ویو تراپی

آسیب‌های فیزیکی معمولاً همراه با درد مزمن بوده و با محدود کردن فعالیت‌های عادی فرد می‌توانند بر کیفیت زندگی او تاثیرگذار باشند. شاک ویو تراپی نوعی روش جدید در فیزیوتراپی بوده که به درمان درد مفاصل و آسیب‌های بافتی کمک می‌کند.

 • اثبات تاثیرگذاری : مطالعات مختلفی نشان می‌دهند که شاک ویو تراپی روشی مؤثر برای بسیاری از عارضه‌های سلامتی مربوط به آسیب‌های استخوان و عضله است. افرادی که از شاک ویو تراپی استفاده می‌کنند در 60 تا 90 درصد از موارد شاهد بهبودی خواهند بود.
 • افزایش تولید کلاژن : کلاژن یکی از واحدهای ساختاری بدن بوده که برای ترمیم آسیب‌ها ضروری است. شاک ویو تراپی تولید این ماده را در بدن افزایش می‌دهد. با استفاده از امواج پر انرژی، الیاف‌های بافتی می‌توانند راحت‌تر ساختارهای طولی را در طول تاندون‌ها و رباط‌ها تولید کنند. نواحی ضعیف شده یا آسیب دیده با تقویت بافت‌ها بهبود پیدا می‌کنند.
 • تخریب کلسیفیکاسیون‌ها : آسیب به تاندون‌ها می‌تواند منجر به تولید فیبروبلاست‌های کلسیفیه در محل آسیب شود. فیبروبلاست‌های کلسیفیه باعث ایجاد درد مزمن و کاهش تحرک پذیری خواهند شد. با استفاده از امواج شاک ویو، این کلسیفیکاسیون ها خرد شده و از محل آسیب دفع می‌شوند. این امر سبب کاهش درد و افزایش عملکرد اندام خواهد شد.
 • غیر تهاجمی : شاک ویو تراپی برای افرادی که می‌خواهند از انجام عمل جراحی و داروهای پر خطر و عوارض جانبی آن‌ها دوری کنند روشی بسیار مناسب خواهد بود.

در طی شاک ویو تراپی چه اتفاقی می افتد؟

با همکاری فیزیوتراپیست، محل دقیق درد شما تشخیص داده می‌شود و برای انتقال کامل امواج شوک ویو به منطقه مورد نظر، از یک نوع ژل روی پوست استفاده می‌شود. سپس پروب شوک ویو روی ناحیه آسیب دیده قرار می‌گیرد و امواج به سمت منطقه هدف ارسال می‌شوند.

امواج شوک ویو مستقیماً وارد پوست می‌شوند و سپس در داخل بافت آسیب دیده به صورت کره‌ای پخش می‌شوند. این امواج کره‌ای منجر به شروع یک واکنش شبه التهابی در بافت‌های آسیب دیده می‌شوند و جریان خون، تعداد عروق خونی و متابولیسم بافت‌های آسیب دیده را افزایش می‌دهند.

شوک ویو به صورت امواج لرزشی احساس می‌شود و ممکن است آزاردهنده باشد، اما در طول جلسات درمانی نباید درد احساس کنید. معمولاً جلسه اول درمان با شدت پایین آغاز می‌شود و تدریجاً قدرت دستگاه تا حدی افزایش می‌یابد تا شما از آن ناراحتی نکنید.

جلسات شوک ویو تراپی معمولاً هفتگی برنامه‌ریزی می‌شوند و بر اساس مطالعات انجام شده، معمولاً ۳ تا ۵ جلسه درمانی و سپس ۲ تا ۳ ماه تمرین تقویتی برای شما توصیه می‌شود.

درمان مشکلات تاندون، عضله و مفصل با شاک ویو تراپی | بهترین متخصص کایروپراکتیک | دکتر مسعود اعتدالی

صفحه ی رسمی اینستاگرام دکتر مسعود اعتدالی – بهترین متخصص کایروپراکتیک را دنبال کنید.

شاک ویو تراپی تا چه حد مؤثر است؟

میزان تأثیر این روش درمانی به منطقه‌ی مورد درمان بستگی خواهد داشت با این حال بر اساس تحقیقات انجام شده می‌توان گفت که انجام درمان بر روی اندام تحتانی تا 80 درصد باعث کاهش درد و بهبود عملکرد شده است.

تحقیقات انجام شده بر روی این روش روز به روز در حال گسترش بوده و آخرین مطالعات نشان می‌دهند که شاک ویو تراپی روشی مناسب برای درمان آسیب‌های مزمن تاندونی و برخی از عارضه‌های استخوانی مثل خارهای استخوانی و تاندونیت ناشی از کلسیفیکاسیون روتاتور کاف خواهد بود.

هر جلسه‌ی درمانی چقدر زمان خواهد برد؟

انجام شاک ویو تراپی به حدود 10 تا 15 دقیقه زمان احتیاج خواهد داشت ولی انجام اقدامات درمانی دیگر مثل ماساژ بافت های نرم و تمرینات بازتوانی مدت زمان یک جلسه‌ی فیزیوتراپی را به حدود 30 دقیقه افزایش خواهد داد.

عوارض جانبی و موارد منع استفاده در شاک ویو تراپی

 • عوارض جانبی شایع:

 1. قرمزی و کبودی در ناحیه‌ی درمان
 2. آسیب پوستی
 3. افزایش درد در ناحیه‌ی مورد درمان که می‌توان با استفاده از استامینوفن آن را کنترل کرد. در این موارد از مصرف داروهای NSAID مثل ایبوپروفن و ناپروکسن خودداری کنید.
 • عوارض جانبی نادر:

 1. پارگی تاندون
 2. آسیب‌های عصبی

موارد منع استفاده:

 1. تزریق استروئید در 60 روز گذشته
 2. وجود خطر هموراژ
 3. استفاده‌ی بیمار از داروهای ضد انعقاد خون
 4. بیماران هموفیلی
 5. التهاب حاد ناحیه‌ی مورد درمان
 6. تومور یا عفونت در ناحیه‌ی درمان
 7. بارداری
 8. عارضه‌های شدید گردش خون
 9. اختلالات عصبی در محل درمان
 10. زخم باز در محل درمان
 11. وجود پروتز (مثل مفصل ران مصنوعی)

توصیه‌های پس از درمان با شاک ویو

بسیاری از افراد تقریباً بلافاصله پس از انجام درمان شاهد کاهش علائم بوده در حالی که ممکن است بهبودی در برخی از افراد به چند هفته زمان احتیاج داشته باشد. ممکن است در برخی از بیماران، تورم و قرمزی خفیفی در محل درمان دیده شده و یا درد آن‌ها برای مدت کوتاهی افزایش پیدا کند. ایجاد اثرات کلی شاک ویو تراپی ممکن است به چند هفته زمان احتیاج داشته باشد که در این مدت باید برنامه‌ی تمرینات تقویتی نیز به درستی اجرا شود.

پس از درمان با شاک ویو سطح عادی فعالیت فیزیکی خود را حفظ کنید ولی فعالیت خود را به بیش از حد طبیعی افزایش ندهید. به مدت 48 ساعت از ورزش کردن، دویدن، پریدن و هرگونه فعالیت دیگری که باعث فشار بر روی ناحیه‌ی مورد درمان می‌شود خودداری کنید. فیزیوتراپیست توصیه‌های لازم را به شما خواهد کرد.

صفحه ی رسمی اینستاگرام دکتر مسعود اعتدالی – بهترین متخصص کایروپراکتیک را دنبال کنید.


مطالب پیشنهادی دکتر مسعود اعتدالی (بهترین متخصص کایروپراکتیک):

کاربردها و مراحل درمان شاک ویو تراپی

برخی پرسش های متداول شاک ویو تراپی

انجام شاک ویو تراپی و اثراتی که در پی دارد ؟

شاک ویوتراپی و آنچه باید بدانید !

شاک ویو تراپی در چه مواردی کاربرد دارد ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *