۸ راه تسکین آرتروز بدون دارو

درد ناشی از آرتروز هر کسی را به سمت مصرف داروهای مسکن می کشاند. داروهایی که علائم را تسکین می دهند، بدون اینکه تاثیری در درمان داشته باشند. در عین حال عوارض جانبی زیادی دارند که در طولانی مدت مشکل زا می شوند.

اگر جزو افراد گریزان از دارو هستید می توانید به گیاهان ضدالتهاب، ماساژ، ورزش و به طور کلی روش های طبیعی و غیردارویی اعتماد کنید. در این مطلب هشت روش غیردارویی برای تسکین آرتروز را پیشنهاد می کنیم.


بیشتر بخوانید : آشنایی با انواع بیماری التهاب مفاصل


گرما برای تسکین عضلات

برای تسکین دردهای آرتروز می توانید مفصل مورد نظر را با یک پارچه ی گرم بپیچید و گرم نگه دارید، چون گرما به تسکین عضلات و دردهای مفصلی کمک می کند.

مصرف مکمل غذایی

داروهای گیاهان ضدآرتروز جزو درمان های طبیعی هستند که به منظور کند کردن روند تخریب غضروف های آسیب دیده به دلیل ابتلا به آرتروز استفاده می شوند. این داروها به صورت مکمل های غذایی در بازار وجود دارد. 

سولفات گلوکزامین، کندرویتین و دیاسرین و برخی مکمل های دیگر شهرت زیادی دارند. این ترکیبات باعث تحریک تولید مولکول های لازم برای سلامت غضروف ها می شوند. البته متخصصان معتقد هستند که این مکمل ها در برخی افراد تاثیری ندارند.

بنابراین در گام اول لازم است که این مکمل ها تحت نظر پزشک مصرف شوند. در گام بعد، خود بیمار بهتر از دیگران متوجه خواهد شد که این داروها تاثیری در تسکین دردهای وی دارد یا خیر. البته قابل ذکر است است این مکمل ها باید به مدت چندین ماه مصرف شوند تا تاثیر خود را در تسکین دردهای مفصلی نشان دهند. افرادی که به ترکیبات این مکمل ها حساسیت دارند، نباید از آنها استفاده کنند.

ماساژ برای تسکین مفاصل

ماساژ باعث تسکین دردهای مفصلی می شود. چرا؟ چون ماساژهای سطحی باعث ایجاد احساس آرامش در بدن می شود. این احساس نیز ناشی از تحریک مورفین طبیعی بدن یعنی همان آندورفین است.

اضافه وزن باعث افزایش ضعف غضروف ها می شود. بنابراین بهتر است حواستان به تناسب اندام تان باشد تا از خطر ابتلا به آرتروز در امان بمانید ماساژهای حرفه ای تر که خاصیت درمانی نیز دارند روی لنف ها تاثیر مثبت داشته و باعث تقویت بدن و تحرک و نرمی مفاصل می شوند.

برای بهره مندی هر چه بیشتر از تاثیر ماساژ بهتر است هر هفته، دو تا سه جلسه ماساژ انجام دهید.

گیاهان ضدالتهاب

گیاه پنجه شیطان به اندازه ی داروهای ضدالتهابی مانند دیاسرین در تسکین دردهای آرتروز موثر است. گیاهان دیگری مانند انگور فرنگی و درخت غان نیز در تسکین دردهای مفصلی موثر هستند.

برای بهره مندی از خواص گیاهان یادشده بهتر است از تنتور آنها استفاده شود. لازم است ۱۵ تا ۲۰ قطره از تنتور یکی از این گیاهان را در نصف لیوان آب حل کرده و روزانه ۲ تا ۳ مرتبه مصرف کنید. این کار باعث تسکین دردها و بهبود وضعیت حرکتی مفاصل می شود.

برخی ورزش ها

ورزش روزمره بخصوص ورزش هایی که فیزیوتراپ ها آموزش می دهند برای تسکین دردهای مفصلی بسیار مناسب هستند. شما می توانید این ورزش ها را به خوبی یاد بگیرید و به طور روزانه در منزل انجام دهید تا دردهایتان کمتر شود.

یادتان باشد که حتی در مواقعی که دردها شدید است نیز نباید بدن را به طور کامل بی حرکت نگهداشت، چون تحرک و ورزش برای غضروف ها مفید هستند. این کار باعث حفظ نرمی مفاصل و تقویت ساختمان عضلانی بدن می شود.

توصیه می کنیم حرکات را با دقت و حوصله انجام دهید. از انجام تمریناتی با دامنه ی حرکتی بالا و حرکات سنگین بپرهیزید. انجام ورزش های سبکی مانند پیاده روی، شنا یا یوگا و غیره برای شما مفید خواهد بود.

تسکین غیردارویی بیماری آرتروز
تسکین غیردارویی بیماری آرتروز

آب درمانی

متخصصان به این نتیجه رسیده اند که دوره های آب درمانی تاثیر مثبتی در تسکین دردها دارد، چون آب تسکین دهنده است. این روش درمانی باعث کاهش مصرف داروهای مسکن می شود. البته توصیه می کنیم حتما با پزشک خود مشورت کنید.

عصاره های روغنی تسکین دهنده

اگر دچار آرتروز هستید، می توانید ۲ تا ۳ قطره از عصاره های روغنی ضدروماتیسمی مانند عصاره ی روغنی آویشن، زنجبیل و گیاه عرعر را در نصف لیوان شیر پرچرب حل کرده و به آب حمام تان اضافه کنید. عصاره ی روغنی تاثیر درمانی و پیشگیرانه در بروز دردهای روماتیسمی دارند.

می توانید هر هفته دو تا سه مرتبه داخل وان حمام از این عصاره های روغنی ریخته و در آن بخوابید تا مفاصل بدن تان تسکین پیدا کنند. اگر آرتروزتان صرفا در یک منطقه ی خاص است، می توانید این عصاره های روغنی را در یک روغن پایه مانند روغن زیتون ریخته و به محل مورد نظر بزنید.

کاهش وزن برای کاهش درد

اضافه وزن باعث افزایش خطر حساسیت و ضعف غضروف ها می شود. بنابراین بهتر است حواستان به تناسب اندام تان باشد تا از خطر ابتلا به آرتروز زودهنگام در امان بمانید. یادتان باشد که آرتروز در ناحیه مفاصل حمل کننده ی وزن بدن مانند زانوها بیشتر است.

بنابراین داشتن تناسب اندام و جلوگیری از اضافه وزن و چاقی مانع از تحمیل وزن زیاد به این مفاصل می شود. اگر اضافه وزن دارید، حتما نسبت به کاهش آن اقدام کنید، چون این کار باعث کاهش و تسکین دردهای ناشی از آرتروز می شود.


بیشتر بخوانید : کاهش درد آرتروز با رعایت این نکات علمی


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *