شاک ویوتراپی و آنچه باید بدانید !

در مورد شاک ویوتراپی بیشتر بدانید

شوک درمانی یا شاک ویوتراپی تسکین سریع درد و بازتوانی سریع حرکتی را میسر می کند. شوک درمانی به همراه درمان های غیر جراحی که نیاز به داروهای مسکن ندارند، گزینه ای ایده آل برای سرعت بخشیدن به روند بهبود بیماری و درمان زخم های مختلفی است که باعث درد حاد یا مزمن می شوند.

شوک درمانی همچنین با عنوان درمان با امواج شوک برون اندامی (ESWT) نیز شناخته می شود. این روش از نظر بالینی اثبات شده و روش بسیار موثری در درمان آسیب های مزمن بافت نرم و برخی از بیماری های استخوانی است.

یک موج شوک برون اندامی به عنوان یک انرژی قوی غیر الکتریکی و غیر تهاجمی که از طریق یک میله دستی منتقل می شود و از بدن عبور می کند، شناخته می شود.

امواج شوک موجب افزایش سرعت جریان خون در ناحیه هدف می شوند و بافت های فیبری اثر زخم که با گذشت زمان، به ویژه در طولانی مدت، ایجاد شده اند را از بین می برند.

از بین رفتن بافت اثر زخم، اصلی ترین نشانه برای موثر بودن درمان با امواج شوک است.

بر خلاف بافت الاستیک و نرمال، بافت اثر زخم غیر الاستیک است و از حرکت و عملکرد طبیعی اندام ها جلوگیری می کند و سبب تضعیف بافت اطراف آن ناحیه می شود.

در نتیجه تمام اینها، اغلب آسیب و درد بیشتری ایجاد می شود.

با افزایش گردش خون و از بین رفتن بافت اثر زخم، شوک درمانی باعث بازسازی سلول ها و تسریع روند بهبود طبیعی بدن و کاهش سریع درد می شود. در نتیجه عملکرد طبیعیِ ناحیه ی آسیب دیده می تواند به خوبی بازسازی شود.

آیا شوک درمانی یا شاک ویوتراپی دردناک است؟

درمان با امواج شوک نباید باعث درد شما شود. گاهی اوقات، اگر ناحیه ای که قرار است با این روش درمان شود، از قبل بسیار دردناک بوده باشد، ممکن است این ناراحتی ها در طول درمان افزایش پیدا کنند.

درمانگر می تواند با استفاده از دستگاه شدت موج شوک را کنترل کند و میزان ناراحتی بیمار را به حداقل برساند.


سوالات رایج درباره شاک ویو تراپی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *