آشنایی با انواع بیماری التهاب مفاصل

از آرتریت چه می دانید ؟ 

در واقع بیش از ۱۰۰ نوع آرتریت یا بیماری التهاب مفاصل وجود دارد. بیش از ۴۶ میلیون فرد بزرگسال در ایالات متحده آرتریت دارند و پیش‌بینی می‌شود که تا سال ۲۰۳۰ این عدد به ۶۷ میلیون افزایش یابد.

از آنجایی که انواع متفاوتی از آرتریت وجود دارد، هر کدام از آن‌ها هم به روش درمانی خاص خود نیاز دارد. این بدین معناست که تشخیص صحیح برای کسی که آرتریت دارد، بسیار مهم و حیاتی است.

با تشخیص صحیح شما متوجه خواهید شد که چه چیزی سبب درد می‌شود. سپس می‌توانید مطمئن باشید که گام‌های موثری جهت رهایی از درد و داشتن زندگی فعال برمی‌دارید.

رایج‌ترین انواع آرتریت کدام‌ها هستند؟

دو نوع اصلی آرتریت یا التهاب مفصل وجود دارد که عبارتند از : 
  • استئوآرتریت، که آن آرتروز «ساییدگی و پارگی» است،
  • آرتریت روماتوئید، نوع آرتریت التهابی که هنگامی ایجاد می‌شود که سیستم ایمنی بدن به درستی کار نکند.
نقرس، که به واسطه تجمع کریستال‌ها در مفاصل ایجاد می‌شود، نوع رایج دیگری از التهاب مفصلی است. آرتریت پسوریاتیک، لوپوس و آرتریت سپتیک (آرتریت عفونی) انواع دیگری از این بیماری هستند.

استئوآرتریت

ازجمله اشکال شایع التهاب مفصلی استئوآرتریت می باشد. این بیماری نوعی بیماری مزمن است که در آن غضروف مفصلی دچار آسیب می شود. در نتیجه استخوانها به راحتی بر روی یکدیگر لغزیده و با هم تماس می یابند و منجر به سفتی ، درد و کاهش حرکت مفصل می شوند.

استئوپروزیس یا پوکی استخوان 

از جمله شایعترین بیماریهای استخوانی است که زنان و مردان را درگیر می کنند. این بیماری با افزایش سن ایجاد می شود. خوشبختانه با انجام اقداماتی خاص می تـوان شانس بروز این بیماری را تا حد قابل ملاحظه ای کاهش داد و از بروز شکستگیهای استخوانی که در بسیاری از موارد سبب ناتوانی فرد می شود جلوگیری کرد.
اگر فردی نیز مبتلا به استئوپزوز باشد داروهای جدیدی وجود دارند که می توانند روند پیشرفت این بیماری را کاهش داد یا متوقف سازند
انواع بیماری التهاب مفاصل
انواع بیماری التهاب مفاصل

روماتیسم مفصلی

بیماریی است که سبب درگیری مفاصل می شود. این بیماری منجر به بروز سفتی و درد و تورم مفاصل می شود. اگر یک زانو یا دست مبتلا به این بیماری شود سایر مفاصل نیز درگیر خواهند شد.
این بیماری معمولاً بیش از یک مفصل را درگیر کرده و هر مفصلی را دچار می کند. بیماران مبتلا به این بیماری معمولاً احساس خستگی داشته و گاهی اوقات دچار تب می شوند.

نقرس

یکی از دردناک ترین بیماریهای التهاب مفصلی است . این بیماری زمانی رخ می دهد که میزان اسید اوریک خون بسیار زیاد شده و در بدن رسوب می کند. زمانی که اسیداوریک خون بسیار زیاد می شود، در مفاصل و بخصوص در مفصل انگشت شست پا بصورت کریستالهای تیزی رسوب می کند.

که رسوبات بصورت توده ای در زیر پوست بنظر می رسند. بعلاوه افزایش اسید اوریک شانس تشکیل سنگهای کلیوی اسیداوریکی را نیز افزایش می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *