انجام شاک ویو تراپی و اثراتی که در پی دارد ؟

اثرات شاک ویو تراپی

در ادامه به مهمترین اثرات شاک ویو تراپی اشاره خواهیم کرد که در درک بهتر اثرات درمانی این روش درمانی به ما کمک خواهد کرد:

  • رشد رگ های خونی جدید

رشد رگ های خونی جدید، از اولین آثار شاک ویو تراپی است. زمانی که امواج صوتی حاصل از شاک ویو تراپی در ناحیه تحت درمان برخورد می کند، باعث ایجاد ترک های مویرگی بسیار کوچکی در آن ناحیه می شود که در نتیجه شریانچه ها بازسازی شده، برخی تحریک می شوند تا رشد کنند و شریانچه های جدید نیز ایجاد می شوند.

رگ های خونی جدید باعث بهبود خون رسانی و اکسیژن رسانی به منطقه تحت درمان می شود.

  • بهبود التهاب های مزمن

التهاب های مزمن می تواند به بافت سالم آسیب برساند و باعث درد های مزمن در بیمار شود. وجود ماستوسیت ها یکی از اجزای کلیدی در التیام دردهای التهابی هستند و فعالیت آن ها با استفاده از امواج صوتی شاک ویو افزایش می یابد.

  • تحریک تولید کلاژن

تحریک تولید کلاژن، یکی دیگر از آثار شاک ویوتراپی است. کلاژن برای بهبود ساختارهای اسکلتی-عضلانی و لیگامان ها بسیار حیاتی است و استفاده از شاک ویو باعث تولید فیبرهای کلاژنی جدید شده و فیبرهای تاندون را مستحکم تر و متراکم تر می کند.

  • از بین بردن کلسیم رسوب کرده در بافت ها

یکی از موارد شایع استفاده از دستگاه شاک ویوتراپی از بین بردن کلسیم رسوب کرده است. زمانی که بیمار با کاهش رنج حرکتی مفاصل خود مواجه می شود معمولاً در ناحیه آن مفصل، کلسیم ها تجمع کرده که اصطلاحاً به آن کلسیفیکاسیون گفته می شود و با استفاده از دستگاه شاک ویو و شاک هایی که به مفصل وارد می شود، می توان این عارضه را برطرف کرد.

  • پراکنده سازی ماده p

ماده P در انتقال اطلاعات درد مؤثر است. ماده P یک نوروترانسمیتر است که اطلاعات درد را از طریق فیبرهای C منتقل می کند. کاهش این ماده سبب کاهش تحریک فیبرهای دردزا شده و در کاهش درد بسیار مؤثر است. امواج صوتی دستگاه شاک ویوتراپی، عملاً باعث کاهش غلظت ماده P شده و تسکین درد را به دنبال خواهد داشت.

  • رهاسازی تریگر پوینت ها

رها سازی تریگر پوینت ها که علت اساسی درد در ناحیه پشت، گردن، شانه و اندام های تحتانی است، اثر دیگر دستگاه شاک ویو تراپی است. به همین دلیل از این دستگاه در این نواحی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

سرعت اثرگذاری شاک ویو تراپی

در بسیاری از موارد بیماران تقریباً بلافاصله پس از درمان بهبودی نسبی پیدا می کنند. اما این تأثیر معمولاً موقتی است و شاید حتی به خاطر استفاده از داروهای بی حسی نیز باشد.

التیام اصلی درمان با شاک ویو تراپی معمولاً چند روز زمان می برد و بسیاری از بیماران قبل از هفته دوم، بهبود قابل توجهی احساس می کنند.

بهبود کامل و تکمیل فرایند هم بسته به تشخیص عارضه، چند هفته یا چند ماه زمان می برد. با این حال کاهش درد معمولاً قبل از بهبودی کامل محقق می شود.


مطال پیشنهادی : 

مطالعات انجام شده درباره شاک ویو

سوالات رایج درباره شاک ویو تراپی

شروع رسمی کار مطب دکتر مسعود اعتدالی در اصفهان


سئو توسط شرکت مهندسی کلینیک ۲۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *